
Noc Muzeów w Trójmieście – to jedna z najpopularniejszych kulturalnych imprez. Wydarzenie polega na udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych.
Tej nocy specjalnie dla coraz większej ilości odwiedzających organizatorzy przygotowują także wyjątkowe atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, warsztaty, warsztaty i atrakcje dla dzieci itp.
W 2021 roku Noc Muzeum zaplanowana została na 15 maja, już dziś można rezerwować sobie czas w Trójmieście!
Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 140 miast Europy.
Noc Muzeów 2021 w Trójmieście - Gdańsk, Gdynia, Sopot
Program Nocy Muzeów 2020 – online
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
www.laznia.pl
„Łaźnia nadaje o sztuce generatywnej”
Gdzie: https://www.facebook.com/events/3737206829683328/
Kiedy: 16.05 godz. 21.00
Robert Sęk – kurator tegorocznej edycji Festiwalu InProgress 2020 Immateriality i Radosław Deruba – artysta generatywny, nadają z Łaźni i zapraszają na artystyczną podróż, podczas której odkryjemy czym jest sztuka generatywna, w twórczość jakich artystów trzeba się zagłębić i dlaczego. Nie bez odpowiedzi pozostanie też pytanie, dlaczego do rozmowy na takie tematy został zaproszony Radosław Deruba. Nie będzie to zwykła rozmowa, bo i rozmówcy nie są zwyczajni.
Europejskie Centrum Solidarności
www.ecs.gda.pl
Gdzie: ecs.gda.pl/ecsonline
Kiedy: 16-17 maja
ECS zapraszamy do wirtualnego zwiedzania wystawy stałej oraz aktywności w sieci #ecsonline / ecs.gda.pl/ecsonline. To także czas przygotowań do ponownego otwarcia ECS – 21 maja.
Gdański Archipelag Kultury
www.gak.gda.pl
Kiedy: 16 maja
Gdzie: https://www.facebook.com/GdanskiArchipelagKultury/
Gdański Archipelag Kultur zaprasza do wzięcia udziału w konkursach, które przygotował specjalnie na Noc Muzeów:
– „Zadanie nr 1” – sprawdź swoją kreatywność. Stwórz wypowiedź artystyczną w dowolnej formie sztuki i nie tylko, zawierającą trzy elementy: człowiek, maseczka, strach.
– „Mój wielki przodek” – cofnij się w swoją przeszłość i poszukaj interesujących person wśród swoich przodków.
– „Dziennik Anny Frank” – konkurs na bloga inspirowanego dziennikami A. Frank
Gdańska Galeria Miejska
www.ggm.gda.pl
Gdzie: https://www.facebook.com/GdanskaGaleriaMiejska/
Kiedy: 16 maja
„DOMOWNICY”
Gdańska Galeria Miejska zaprasza na premierę filmu pt. DOMOWNICY, który dokumentuje zeszłoroczny projekt Agnieszki Orleny Baaske pod tym samym tytułem, przywołujący do istnienia zbiór zjaw – dawnych domowników sierocińca, dziś Domu Chodowieckiego i Grassa.
www.ggm.gda.pl/pl,0,0,2240,Nie_pokoje,0,0,index.php
Hevelianum
www.hevelianum.pl
„Wspomnienia”
Kiedy: 16 maja
Gdzie: https://www.facebook.com/hevelianum/
Na profilu Facebookowym zobaczymy wspomnienia dotyczące zeszłorocznej edycji Europejskiej Nocy Muzeów.
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
archeologia.pl
#MuseumWeek
Kiedy: 11-17 maja
Gdzie: https://www.facebook.com/Muzeum-Archeologiczne-w-Gda%C5%84sku-659142690850090/
Muzeum Archeologiczne włączyło się w międzynarodową akcję, #MuseumWeek. Zapraszamy do śledzenia profilu muzeum, gdzie publikowane są różne treści – filmy, propozycje zajęć edukacyjnych, zdjęcia itp. nawiązujące do zadanych haseł (7 dni – 7 hasztagów)
Szczególnie polecamy wpis z 14. maja (#MuseumMomentsMW), który bezpośrednio odnosi się do Europejskiej Nocy Muzeów.
Muzeum Gdańska
www.facebook.com/events/3311581542198273/
Koncert carillonowy online, dwie wirtualne wystawy oraz gry i zabawy związane z wirtualną kolekcją dziedzictwa materialnego i niematerialnego Muzeum Gdańska.
19:00 transmisja online 15 minutowego koncertu, który będziecie mogli wysłuchać na profilu Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska. Carillonistka miejska, dr Monika Kaźmierczak zagra Nokturny Johna Fielda oraz fragmenty „Obrazków z wystawy” Modesta Musorgskiego.
19:20 Wirtualne zwiedzanie prac dr Aleksandry Prusinowskiej. Wystawę czasową „Przekroje”, na której zobaczycie kilkadziesiąt inspirujących przykładów malarstwa współczesne, przerwała epidemia koronawirusa.
19:40 Początek zabawy z grą #betweenartandquarantine z Dział Edukacji Muzeum Gdańska. Chętni do zabawy mają czas do 23:00 na wykonanie pozowanego zdjęcie nawiązującego do jednej ze starych fotografii z portalu http://dziedzictwo-gdansk.pl, którą podamy Wam w poście w wydarzeniu.
19:45 Cykl „Dobra-Muzeo-Noc” – odcinki Wirtualnej Akademii Muzeum Gdańska. Na najmłodszych czeka 16 fascynujących opowieści o historii Gdańska i jego zabytków. O starych legendach, mitach i fascynujących zabytkach opowiadają Krzysztof Kucharski oraz Pan Bohdan;)
20:00 Wirtualne zwiedzanie wystawy „Narodziny Bigbitu. Odsłona gdańska”. Na salach wystawowych czeka kilkaset eksponatów, które tworzyły historię Polskiego Rock’n’Rolla. Legendy polskiej muzyki rozrywkowej: Czerwono-Czarni, Rhythm & Blues i wiele innych czeka na Twoją wizytę! Linki do zwiedzania w wydarzeniu na Facebooku.
20:30 Film z przenosin Wartowni nr 1 na Westerplatte autorstwa Jana Markiewicza z 1967 r. O uratowaniu zabytku opowiadają prof. Andrzej Januszajtis, inż. Aleksander Ślusarz oraz Jan Markiewicz.
21:00 Udostępnimy relacje ustne mieszkańców Wisłoujścia. Kto od picia mleka miał dłuższe wąsy? Jak wyglądało kilkadziesiąt lat temu życie codzienne młodych gdańszczanek i gdańszczan, którzy mieszkali w cieniu nowożytnej fortyfikacji?
Do 23:00 czekamy na Wasze kreacje w zabawie #betweenartandquarantine. Najlepsze nagradzamy upominkami;)
Muzeum Narodowe w Gdańsku
www.mng.gda.pl
#MuseumWeek
Kiedy: 11-17 maja
Gdzie: https://www.facebook.com/MNGdansk/, https://www.instagram.com/mngdansk/
Muzeum Narodowe w Gdańsku codziennie udostępnia jeden obiekt ze swoich zbiorów – nie tylko te, które można obejrzeć w muzealnych galeriach, ale także spośród tych zabytków, które nie były dotąd pokazywane. Codziennie także zaprasza dzieci do skorzystania z pomysłów na zabawę ze sztuką w domu. Uczestniczy w akcji #MuseumWeek, publikując specjalne posty związane z działalnością muzeum a nawiązujące do zadanych haseł: #heroesMW, #CultureInQuarantineMW, #togetherMW, #MuseumMomentsMW, #climateMW, #technologyMW, #dreamsMW.
16.05 (sobota) Muzeum pokaże nowoczesne technologie, które są wykorzystywane w digitalizacji zbiorów, pracach konserwatorskich i które pomagają w atrakcyjny sposób udostępniać zbiory.
17.05 (niedziela) na zakończenie #MuseumWeek dyrektor Jacek Friedrich opowie o planach rozwoju Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Nadbałtyckie Centrum Kultury
www.nck.org.pl
Wirtualne zwiedzanie Centrum św. Jana
Kiedy: 16 maja
Gdzie: https://www.facebook.com/centrumjana/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARAv_6I_lKftOo5tjQCFQNCVDtBE4dvo_xYEVqjpuzV8EpWUB7s0arOKKH6r4hMWGHoHvo_fLVnaFR1E
Centrum św. Jana zaprasza na swój profil na Facebooku. Znajdziecie tam informacje o wieży, na którą co roku zaprasza w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Będzie można również „rzucić okiem” do krypty rodziny Zappio – miejsca niedostępnego dla zwiedzających.
Narodowe Muzeum Morskie
www.nmm.pl
“Retrospekcja, czyli dawnych wspomnień czar”
Wspominamy z nostalgią dawne, dobre czasy, kiedy mogliśmy zaprosić naszych gości w progach Muzeum. Nie tracimy jednak nadziei na przyszłość, wręcz przeciwnie!
https://www.youtube.com/watch?v=BkNGHARGCXk&t=23s
https://www.youtube.com/watch?v=CRGH1RlaDr0
https://www.youtube.com/watch?v=YJP4mRqdXjc
A w nastroju nocy, zapraszamy do obejrzenia doświadczenia i wykonania go, gdy zapadnie zmrok… https://www.youtube.com/watch?v=goNnKV_1YAY
Polska Filharmonia Bałtycka
www.filharmonia.gda.pl
“Wspomnienia”
Gdzie: https://www.facebook.com/Filharmonia/
Wspomnienia ubiegłych edycji Europejskiej Nocy Muzeów.
Politechnika Gdańska
16. maja 2020 rok
www.facebook.com/PolitechnikaGdanska/
Spacer wirtualny po historycznym kampusie Politechniki Gdańskiej
GDYNIA
Muzeum Emigracji
gdzie: facebook.com/muzeumemigracjigdynia
Muzeum zaprasza do „zabawy filmowej” na swoim profilu w serwisie Facebook.
SOPOT
Grodzisko w Sopocie
www.facebook.com/Skansen-Archeologiczny-Grodzisko-w-Sopocie
18.05.2020 r. (poniedziałek), w godzinach 20:48–22:30.
Dokładnie o godzinie 20:48 ognista kula przetnie horyzont nad sopockim grodem. W poświacie zachodzącego słońca powita państwa Krzysztof Godon, kierownik Grodziska w Sopocie…
Muzeum pokaże różne aspekty pracy na Grodzisku. Zobaczycie rzeczy, jakich na co dzień się nie ogląda oraz miejsca udostępnione specjalnie na tę jedną, wyjątkową noc.
Przygotowano szereg relacji i materiałów do opublikowania na Facebooku. Zabierzemy was w wirtualną podróż w czasie i przestrzeni.
A o godzinie 22:00 uruchomimy transmisję wideo na żywo. Czy zapłonie ogień we wczesnośredniowiecznym grodzie? Przekonajcie się na własne oczy!
Dzięki internetowi z łatwością dotrzemy także poza Trójmiasto. Zapraszamy do:
Kartuz
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
www.muzeum-kaszubskie.pl
„Noc Muzeów w Kartuzach online”
Kiedy: 16 maja godz. 16.30-23.30
Gdzie: https://www.facebook.com/events/520856612154121/,
Nocny wirtualny spacer po Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Spacer dostępny na stronie internetowej oraz facebooku’u.
Tczewa
Fabryka Sztuk
www.fabrykasztuk.tczew.pl
„Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek”. Wernisaż online
Kiedy: 16 maja
Gdzie: https://www.youtube.com/channel/UCxS9PCplz3VHhILGdfllVbA
Nowa, interdyscyplinarna wystawa „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek” przybliża losy dwóch wybitnych uczonych. Łączy tradycję z nowoczesnością. Obok tradycyjnych form opisu, takich jak: plansze tematyczne, eksponaty, scenki, zastosowano nowoczesne środki wyrazu. Narratorem w filmach wyprodukowanych specjalnie na tę wystawę, jest Mirosław Baka.
Żukowa
Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie
www.okis-zukowo.pl
„Wirtualne zwiedzanie Żukowa”
Kiedy: 16 maja godz. 20.00-21.30
Gdzie: https://www.facebook.com/events/265608871493630/
Wyjątkowy, wirtualny spacer po największych zabytkach Żukowa!
Nasza przewodniczka Magdalena opowie Wam historię sióstr Norbertanek, skąd się wzięły i co po sobie zostawiły w spuściźnie, dla nas, współczesnych. Kościół Wniebowzięcia NMP i kościół św. Jana nigdy nie były tak blisko, na kliknięcie myszki!