czwartek, 21.01.2021

Noc Muzeów 2021 w Trójmieście

Noc Muzeów w Trójmieście – to jedna z najpopularniejszych kulturalnych imprez. Wydarzenie polega na udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych.


Tej nocy specjalnie dla coraz większej ilości odwiedzających organizatorzy przygotowują także wyjątkowe atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, warsztaty, warsztaty i atrakcje dla dzieci itp.

W 2021 roku Noc Muzeum zaplanowana została na 15 maja, już dziś można rezerwować sobie czas w Trójmieście!

Dołączcie do wydarzenia na Facebooku PIK.gdansk.pl gdzie na bieżąco będziemy informować o wszystkich atrakcjach!

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 140 miast Europy.

Noc Muzeów 2021 w Trójmieście - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Program Nocy Muzeów 2020 – online

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
www.laznia.pl 
Łaźnia nadaje o sztuce generatywnej 
Gdzie:https://www.facebook.com/events/3737206829683328/ 
Kiedy: 16.05 godz. 21.00 

Robert Sęk  kurator tegorocznej edycji Festiwalu InProgress 2020 Immateriality i RadosławDeruba  artysta generatywny, nadają z Łaźnii zapraszają na artystyczną podróż, podczas którejodkryjemyczym jest sztuka generatywna, w twórczość jakich artystów trzeba się zagłębić i dlaczego. Nie bez odpowiedzi pozostanie teżpytanie,dlaczego do rozmowy na takie tematy został zaproszony RadosławDeruba.Nie będzie to zwykłarozmowa,bo i rozmówcy nie są zwyczajni.  

Europejskie Centrum Solidarności 
www.ecs.gda.pl  
Gdzie: ecs.gda.pl/ecsonline 
Kiedy: 16-17 maja 

ECS zapraszamy do wirtualnego zwiedzania wystawy stałej oraz aktywności w sieci #ecsonline / ecs.gda.pl/ecsonline.  To także czas przygotowań do ponownego otwarcia ECS – 21 maja. 

Gdański Archipelag Kultury
www.gak.gda.pl 
Kiedy: 16 maja 
Gdzie:https://www.facebook.com/GdanskiArchipelagKultury/

Gdański Archipelag Kultur zaprasza do wzięcia udziału w konkursach, które przygotował specjalnie na Noc Muzeów:
– „Zadanie nr 1 sprawdź swoją kreatywność.Stwórz wypowiedźartystycznąw dowolnej formie sztuki i nie tylko, zawierającątrzy elementy: człowiek, maseczka, strach. 
– „Mójwielki przodek – cofnij sięw swoją przeszłośći poszukajinteresujących person wśród swoichprzodków. 
– „Dziennik Anny Frank” – konkurs na bloga inspirowanego dziennikami A. Frank 

Gdańska Galeria Miejska
www.ggm.gda.pl 
Gdzie:https://www.facebook.com/GdanskaGaleriaMiejska/ 
Kiedy: 16 maja 

„DOMOWNICY” 
Gdańska Galeria Miejska zaprasza na premierę filmu pt. DOMOWNICY, który dokumentuje zeszłoroczny projekt Agnieszki Orleny Baaske pod tym samym tytułem, przywołujący do istnienia zbiór zjaw – dawnych domowników sierocińca, dziś Domu Chodowieckiego i Grassa.  
www.ggm.gda.pl/pl,0,0,2240,Nie_pokoje,0,0,index.php

Hevelianum
www.hevelianum.pl  
Wspomnienia 
Kiedy: 16 maja 
Gdzie:https://www.facebook.com/hevelianum/

Na profiluFacebookowym zobaczymywspomnienia dotyczące zeszłorocznej edycjiEuropejskiejNocy Muzeów. 

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
archeologia.pl
#MuseumWeek
Kiedy: 11-17 maja 
Gdzie:https://www.facebook.com/Muzeum-Archeologiczne-w-Gda%C5%84sku-659142690850090/ 

Muzeum Archeologicznewłączyło się w międzynarodową akcję, #MuseumWeek.Zapraszamy do śledzenia profilu muzeum, gdzie publikowane są różne treści – filmy, propozycje zajęć edukacyjnych, zdjęcia itp. nawiązujące do zadanych haseł (7 dni – 7 hasztagów) 

Szczególnie polecamy wpis z 14.maja (#MuseumMomentsMW), który bezpośrednio odnosi się doEuropejskiejNocy Muzeów.  

MuzeumGdańska 
www.facebook.com/events/3311581542198273/

Koncert carillonowy online, dwie wirtualne wystawy oraz gry i zabawy związane z wirtualną kolekcją dziedzictwa materialnego i niematerialnego Muzeum Gdańska.

19:00 transmisja online 15 minutowego koncertu, który będziecie mogli wysłuchać na profilu Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska. Carillonistka miejska, dr Monika Kaźmierczak zagra Nokturny Johna Fielda oraz fragmenty „Obrazków z wystawy” Modesta Musorgskiego.
19:20 Wirtualne zwiedzanie prac dr Aleksandry Prusinowskiej. Wystawę czasową „Przekroje”, na której zobaczycie kilkadziesiąt inspirujących przykładów malarstwa współczesne, przerwała epidemia koronawirusa.
19:40 Początek zabawy z grą #betweenartandquarantine z Dział Edukacji Muzeum Gdańska. Chętni do zabawy mają czas do 23:00 na wykonanie pozowanego zdjęcie nawiązującego do jednej ze starych fotografii z portalu http://dziedzictwo-gdansk.pl, którą podamy Wam w poście w wydarzeniu.
19:45 Cykl „Dobra-Muzeo-Noc” – odcinki Wirtualnej Akademii Muzeum Gdańska. Na najmłodszych czeka 16 fascynujących opowieści o historii Gdańska i jego zabytków. O starych legendach, mitach i fascynujących zabytkach opowiadają Krzysztof Kucharski oraz Pan Bohdan;)
20:00 Wirtualne zwiedzanie wystawy „Narodziny Bigbitu. Odsłona gdańska”. Na salach wystawowych czeka kilkaset eksponatów, które tworzyły historię Polskiego Rock’n’Rolla. Legendy polskiej muzyki rozrywkowej: Czerwono-Czarni, Rhythm & Blues i wiele innych czeka na Twoją wizytę! Linki do zwiedzania w wydarzeniu na Facebooku.
20:30 Film z przenosin Wartowni nr 1 na Westerplatte autorstwa Jana Markiewicza z 1967 r. O uratowaniu zabytku opowiadają prof. Andrzej Januszajtis, inż. Aleksander Ślusarz oraz Jan Markiewicz.
21:00 Udostępnimy relacje ustne mieszkańców Wisłoujścia. Kto od picia mleka miał dłuższe wąsy? Jak wyglądało kilkadziesiąt lat temu życie codzienne młodych gdańszczanek i gdańszczan, którzy mieszkali w cieniu nowożytnej fortyfikacji?
Do 23:00 czekamy na Wasze kreacje w zabawie #betweenartandquarantine. Najlepsze nagradzamy upominkami;)

Muzeum Narodowe w Gdańsku
www.mng.gda.pl 
#MuseumWeek
Kiedy: 11-17 maja 
Gdzie: https://www.facebook.com/MNGdansk/https://www.instagram.com/mngdansk/ 

Muzeum Narodowe w Gdańsku codziennie udostępnia jeden obiekt ze swoich zbiorów – nie tylko te, które można obejrzeć w muzealnych galeriach, ale także spośród tych zabytków, które nie były dotąd pokazywane. Codziennie także zaprasza dzieci do skorzystania z pomysłów na zabawę ze sztuką w domu. Uczestniczy w akcji #MuseumWeek, publikując specjalne posty związane z działalnością muzeum a nawiązujące do zadanych haseł#heroesMW#CultureInQuarantineMW, #togetherMW#MuseumMomentsMW#climateMW#technologyMW#dreamsMW. 
16.05 (sobota) Muzeum pokaże nowoczesne technologie, które są wykorzystywane w digitalizacji zbiorów, pracach konserwatorskich i które pomagają w atrakcyjny sposób udostępniać zbiory. 
 17.05 (niedziela) na zakończenie #MuseumWeek dyrektor Jacek Friedrich opowie o planach rozwoju Muzeum Narodowego w Gdańsku. 

NadbałtyckieCentrumKultury
www.nck.org.pl 
Wirtualne zwiedzanie Centrum św. Jana
Kiedy: 16 maja 
Gdzie:https://www.facebook.com/centrumjana/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARAv_6I_lKftOo5tjQCFQNCVDtBE4dvo_xYEVqjpuzV8EpWUB7s0arOKKH6r4hMWGHoHvo_fLVnaFR1E 

Centrum św.Janazaprasza na swój profil naFacebooku. Znajdziecie tam informacje owieży, na którą co rokuzapraszaw ramachEuropejskiejNocy Muzeów. Będzie można również„rzucić okiem” do krypty rodzinyZappiomiejscaniedostępnego dla zwiedzających.  

Narodowe Muzeum Morskie
www.nmm.pl 
Retrospekcja, czyli dawnych wspomnień czar 

Wspominamy z nostalgią dawne, dobre czasy, kiedy mogliśmy zaprosić naszych gości w progach Muzeum. Nie tracimy jednak nadziei na przyszłość, wręcz przeciwnie! 
https://www.youtube.com/watch?v=BkNGHARGCXk&t=23s 
https://www.youtube.com/watch?v=CRGH1RlaDr0  
https://www.youtube.com/watch?v=YJP4mRqdXjc 
A w nastroju nocy, zapraszamy do obejrzenia doświadczenia i wykonania go, gdy zapadnie zmrok… https://www.youtube.com/watch?v=goNnKV_1YAY 

PolskaFilharmonia Bałtycka
www.filharmonia.gda.pl
Wspomnienia 
Gdzie:https://www.facebook.com/Filharmonia/ 

Wspomnienia ubiegłych edycji Europejskiej Nocy Muzeów. 

Politechnika Gdańska
16. maja 2020 rok
www.facebook.com/PolitechnikaGdanska/ 

Spacer wirtualny po historycznym kampusie Politechniki Gdańskiej

GDYNIA

Muzeum Emigracji
gdzie: facebook.com/muzeumemigracjigdynia

Muzeum zaprasza do „zabawy filmowej” na swoim profilu w serwisie Facebook.

SOPOT

Grodzisko w Sopocie
www.facebook.com/Skansen-Archeologiczny-Grodzisko-w-Sopocie
18.05.2020 r. (poniedziałek), w godzinach 20:48–22:30.

Dokładnie o godzinie 20:48 ognista kula przetnie horyzont nad sopockim grodem. W poświacie zachodzącego słońca powita państwa Krzysztof Godon, kierownik Grodziska w Sopocie…
Muzeum pokaże różne aspekty pracy na Grodzisku. Zobaczycie rzeczy, jakich na co dzień się nie ogląda oraz miejsca udostępnione specjalnie na tę jedną, wyjątkową noc.
Przygotowano szereg relacji i materiałów do opublikowania na Facebooku. Zabierzemy was w wirtualną podróż w czasie i przestrzeni.
A o godzinie 22:00 uruchomimy transmisję wideo na żywo. Czy zapłonie ogień we wczesnośredniowiecznym grodzie? Przekonajcie się na własne oczy!

Dzięki internetowi z łatwością dotrzemy także poza Trójmiasto. Zapraszamy do: 

Kartuz 

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
www.muzeum-kaszubskie.pl
Noc Muzeów w Kartuzach online
Kiedy: 16 maja godz. 16.30-23.30 
Gdzie:https://www.facebook.com/events/520856612154121/

Nocnywirtualnyspacer po Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.Spacer dostępny na stronie internetowej oraz  facebooku’u.

Tczewa 

Fabryka Sztuk
www.fabrykasztuk.tczew.pl
„ZeSkultetemi Kopernikiem przez XVI wiek”. Wernisaż online
Kiedy: 16 maja 
Gdzie:https://www.youtube.com/channel/UCxS9PCplz3VHhILGdfllVbA

Nowa,interdyscyplinarnawystawa„ZeSkultetemi Kopernikiem przez XVI wiek”przybliża losy dwóch wybitnych uczonych. Łączy tradycję z nowoczesnością. Obok tradycyjnych form opisu, takich jak: plansze tematyczne, eksponaty, scenki, zastosowano nowoczesne środki wyrazu.Narratorem w filmach wyprodukowanych specjalnie na tę wystawę, jest Mirosław Baka.  

Żukowa

OśrodekKulturyiSportu wŻukowie
www.okis-zukowo.pl  
Wirtualne zwiedzanie Żukowa 
Kiedy: 16 maja godz. 20.00-21.30 
Gdzie:https://www.facebook.com/events/265608871493630/ 

Wyjątkowy, wirtualnyspacer po największych zabytkach Żukowa!
Nasza przewodniczka Magdalena opowie Wam historię sióstr Norbertanek, skąd się wzięły i co po sobie zostawiły w spuściźnie, dla nas, współczesnych.Kościół Wniebowzięcia NMP i kościół św. Jana nigdy nie były tak blisko, na kliknięcie myszki! 

© 2020 Punkt Informacji Kulturalnej - Gdańsk | PIK.plus | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Ta strona korzysta z ciasteczek. Korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.